Green Power Solutions

Fotowoltaika w domu - co to daje?

Największym plusem kolektorów słonecznych jest oszczędność na rachunkach oraz możliwość sprzedaży energii do operatora. Każdy dom jednorodzinny ma swoje indywidualne cechy i potrzeby działania instalacji PV. My jesteśmy od tego, aby zoptymalizować Twój dom możliwie najlepiej do jego wymagań.

Montując na dachu domu kolektory słoneczne musimy wiedzieć, że zaspokajają one średnio do 70 proc. rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Bardzo ważne jest to, że działanie kolektora nie jest uzależnione od mocy słońca, ale od naświetlenia w ogóle.

Od marca do października dobrze dobrany zestaw solarny zapewni nawet 80–90 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę. A latem, w miesiącach najcieplejszych, może to być nawet 100 procent! Kolektory nagrzewające wodę to też system wygodny – bo bezobsługowy i modny, bo ekologiczny, korzystający z naturalnych zasobów energii, a więc nie wpływający negatywnie na środowisko naturalne.

Oszczędności i zysk

Ekologiczne rozwiązanie

Prosty montaż instalacji

Gwarancja niezawodności

Fotowoltaika dla domu.

Czy fotowoltaika w domu rzeczywiście się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to jedno z popularnych rozwiązań, które w dużym stopniu może przełożyć się na wysokość rachunków za elektryczność dla domu rodzinnego. Przy czym jest to energia całkowicie czysta, ekologiczna, wykorzystująca jedno głównych odnawialnych źródeł energii (OZE), jakim są promienie słoneczne.

Należy pamiętać o tym, że montaż instalacji fotowoltaicznej to dość spory jednorazowy koszt, który jednak jednocześnie stanowi inwestycję na wiele lat. Dlatego też cena fotowoltaiki powinna być rozpatrywana w kontekście wieloletniego użytkowania.

Oszczędności wynikające z zamontowania ogniw i paneli solarnych nie przyjdą z dnia na dzień. Realnych zysków z fotowoltaiki należy oczekiwać po upływie co najmniej 8-10 lat – wówczas koszt instalacji fotowoltaicznej powinien zacząć się zwracać.

 

 

Gwarancja na panele fotowoltaiczne

Dodatkowo panele fotowoltaiczne objęte są gwarancją. W zależności od producenta jest to zazwyczaj od 10 do 12 lat. Jednak w przypadku najlepszych producentów, takich jak na przykład amerykańska firma SunPower, okres ten jest zdecydowanie dłuższy. SunPower udziela gwarancji na produkt i moc wyjściową swoich paneli słonecznych aż na 25 lat.

Magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej

Zgodnie z ustawą o OZE produkowana przez mikroinstalację fotowoltaiczną energia elektryczna może być magazynowana w sieci publicznej przez okres 365 dni i w dowolnym momencie odebrana w stosunku 1:0,8 (około 0,52 zł). Stosunek 1 do 0,8 oznacza, że energię wyprodukowaną przez instalację i niewykorzystaną przez gospodarstwo domowe można wysłać do sieci energetycznej i odebrać ją w ciągu roku ze stratą 20%. Przykładowo wysyłając do sieci publicznej 10 kWh możemy w ciągu roku odebrać z niej aż 8 kWh. Proces ten odbywa się przy pomocy wspomnianego już licznika dwukierunkowego. Rozwiązanie takie umożliwia właścicielowi mikroinstalacji PV uniezależnić się od wzrostu cen energii elektrycznej i obniżyć realny koszt prądu w firmie lub domu.